Západní pobřeží ostrova Rhodos

Tato část ostrova je větrná a má málo pláží. První velké letovisko směrem od Rhodu je Ixia, která má bujný noční život a pláž vhodnou k windsurfingu. Hned vedle se rozrůstá Trianda. Na plošině Filerimos poblíž města Ialyssos je chrám s dórskými sloupy ze 4. století p. n. l. V městě je potom kostel paní Filerimos ze  14. století, který byl postavený na místě antického chrámu boha Dia. Turci jej používali jako stáje pro koně a za 2. světové války byl bombardován. Za kostelem je křížová cesta a pod ním kaple sv. Jiří s hrobkou. Také je tu byzantský kostel z 11. století.

Nezapomeňte navštívit raritu Údolí motýlů (Pentaloudes). Pravdou sice je, že jde spíše o můry, ale i tak to stojí za to. Jsou jich tu tisíce ale ovšem jen od června do srpna. Přitahuje je sem silná vůně vanilky, která se používá i do kadidel.Křídla mají vcelku nenápadná, jsou černá, hnědá, bílá a červená. Ve vnitrozemí je letovisko Profitis Ilias se dvěma horskými chatami ve švýcarském stylu chráněnými píniemi.

[../odkazy/9.html]

Kámiros byl antický městský stát, zřejmě založený Kréťany. Je tu krásné 195 metrů dlouhé dórské kryté sloupořadí. Najdete tu městskou tržnici, náboženské a veřejné budovy, složitý systém vodovodů a kanalizací, vodní nádrž na 600 kubíků vody, akvadukt. U pobřeží leží moderní přístav Kamiros, který zásobuje nejlepší rybí restaurace. Vyšlápnout můžete na Kamiros Kastello, rytířskou pevnost ze 16. století.

Vesnice Embonas je obklopena tabákovými poli a vinohrady a proslavena ženským tanečním souborem. Skvěle se tu nakupují krásné ručně dělané koberečky a rohože za nízkou cenu. Můžete navštívit výrobnu vína CAIR i s ochutnávkou zdarma.  Další zajímavostí je hrad Monolithos z 15. století. Cimbuří se poněkud rozpadá a uvnitř najdete jen dvě nádrže a kapli. Výhled na pobřeží a na ostrov Chalki stojí za to. Cesta dál na jih je pro opravdové dobrodruhy, na nejjižnějším cípu stojí osamocený maják.

Komentáře k této stránce - západní pobřeží Rhodosu na diskusním webu najih.cz

 

Základní údaje - Ubytování - Dovolená na Rhodosu - Jídlo a pití - Historie Rhodosu - Cestování a doprava - Město Rhodos - Západní pobřeží - Východní pobřeží - Lindos - Fotky - Odkazy - Kontakt