Západní pobřeží ostrova Rhodos

Tato část ostrova je větrná a má málo pláží.

První velké letovisko směrem od Rhodu je Ixia, která má bujný noční život a pláž vhodnou k windsurfingu. Hned vedle se rozrůstá Trianda. Na plošině Filerimos poblíž města Ialyssos je chrám s dórskými sloupy ze 4. století p. n. l. V městě je potom kostel paní Filerimos ze  14. století, který byl postavený na místě antického chrámu boha Dia. Turci jej používali jako stáje pro koně a za 2. světové války byl bombardován. Za kostelem je křížová cesta a pod ním kaple sv. Jiří s hrobkou. Také je tu byzantský kostel z 11. století.

Nezapomeňte navštívit raritu Údolí motýlů (Pentaloudes). Pravdou sice je, že jde spíše o můry, ale i tak to stojí za to. Jsou jich tu tisíce ale ovšem jen od června do srpna. Přitahuje je sem silná vůně vanilky, která se používá i do kadidel.Křídla mají vcelku nenápadná, jsou černá, hnědá, bílá a červená. Ve vnitrozemí je letovisko Profitis Ilias se dvěma horskými chatami ve švýcarském stylu chráněnými píniemi.

Kámiros byl antický městský stát, zřejmě založený Kréťany. Je tu krásné 195 metrů dlouhé dórské kryté sloupořadí. Najdete tu městskou tržnici, náboženské a veřejné budovy, složitý systém vodovodů a kanalizací, vodní nádrž na 600 kubíků vody, akvadukt. U pobřeží leží moderní přístav Kamiros, který zásobuje nejlepší rybí restaurace. Vyšlápnout můžete na Kamiros Kastello, rytířskou pevnost ze 16. století.

Vesnice Embonas je obklopena tabákovými poli a vinohrady a proslavena ženským tanečním souborem. Skvěle se tu nakupují krásné ručně dělané koberečky a rohože za nízkou cenu. Můžete navštívit výrobnu vína CAIR i s ochutnávkou zdarma.  Další zajímavostí je hrad Monolithos z 15. století. Cimbuří se poněkud rozpadá a uvnitř najdete jen dvě nádrže a kapli. Výhled na pobřeží a na ostrov Chalki stojí za to. Cesta dál na jih je pro opravdové dobrodruhy, na nejjižnějším cípu stojí osamocený maják.

Komentáře k této stránce - západní pobřeží Rhodosu na diskusním webu najih.cz

 

Základní údaje - Ubytování - Dovolená na Rhodosu - Jídlo a pití - Historie Rhodosu - Cestování a doprava - Město Rhodos - Západní pobřeží - Východní pobřeží - Lindos - Fotky - Odkazy - Kontakt