Co dělat na Rhodosu

Na Rhodosu dovolenou můžete strávit dvěma způsoby:

Koupání na Rhodosu

Většina pláží na Rhodosu je oblázková. Oblázky mají své výhody i nevýhody. Chození po nich na boso je poněkud nepohodlné až bolestivé. Pro delší pobyt na pláži se vyplatí nosit silnou karimatku, nebo si pronajímat lehátka se slunečníky. Dobré je to, že oblázky máčené mořskou vodou krásně vypadají a voda je nádherně čistá a průhledná, protože nečeří písek.

Na Rhodosu najdete mnoho hezkých pláží. Největší koncentrace písečných i oblázkových pláží je podél celého východního pobřeží. Přitom je každá pláž i zátoka jiná. Některé jsou zcela opuštěné, u velkých hotelů na širokých plážích je hlava na hlavě.

Nákupy

V městě Rhodu se můžete rozhodnout nakupovat v Novém městě běžné značkové zboží (oblečení, alkohol světových značek....), nebo ve Starém městě procházet bazarem a nechat se lákat neúnavnými prodejci. Některé světové výrobky tu koupíte levněji, než v zemi původu, protože Rhodos má od r. 1947 speciální status nízkých daní. Naopak zboží dovážené třeba z Athén je dražší o lodní dopravu.  Značkové zboží je opravdu značkové, aspoň ve většině případů. Na bazaru se nebojte smlouvat a porovnávat cenu a kvalitu zboží u různých obchodníků. Většina  obchodů dodržuje siestu od 13:00 do 15:00, v noci je ale otevřeno třeba do 22:00. Čerstvé potraviny můžete nakoupit na tržišti na náměstí Rimini. Nejlepší ceny dostanete ráno a večer, kdy je na tržišti méně lidí.

Mezi tradiční nákupy patří mosazné a měděné výrobky (konvičky na čaj, mlýnky na kývu), koberce ruční výroby (nejčastější motiv je rhodský jelen), keramika z Lindosu (vzory květin, zvířat a ptáků v pastelových barvách; bývá pozlacena 18 karátovým zlatem, což zvyšuje jejich cenu), kachličky s číslem vašeho domu, velmi kvalitní látky (kašmír, flanel, tvíd, červená příze), kožešinové kabáty za výhodnou cenu, kožené zboží namíru (boty a sandály, kovbojské klobouky, zavazadla), jídlo a nápoje (bylinky, koření, olivový olej, olivy a med), šperky s antickými motivy, dřevořezby.

Noční život

Kromě restaurací a barů můžete zajít do kasina v Astir Palace Grand Hotel. Při vstupu budete potřebovat pas a slušné oblečení (kravata není nutná). V městě Rhodu je několik kin, ale zahraniční filmy jsou v původním znění s řeckými titulky. Můžete vybírat z koncertů vážné hudby v Národním divadle, nebo ve Středověkém divadle na příkopech. K této příležitosti je nutné večerní oblek a šaty. Chcete-li se něco dozvědět o historii Rhodu a o dobývání města Suleymanem, navštivte světelnou a zvukovou show ve spodní části starých hradeb v městské zahradě.

Kos v Řecku Dodekanéský ostrov u tureckého pobřeží objevovaný v posledních letech.

ZakynthosNejjižnější jónský ostrov s hezkými plážemi a malebným hlavním městem.

Sport

Pro poznávání ostrova je dobrá pěší turistika, jízda na kole, nebo na motocyklu. Můžete si vyzkoušet plachtění. Loďku je ideální si pronajmout v přístavu Mandraki. Ve městě Rhodu je i jachtový klub. Na větších plážích jsou k zapůjčení šlapadla, vodní skútry, prkna na windsurfing. Trochu adrenalinu zažijete na vodních lyžích, při jízdě na vodním banánu, nebo na parasilingu. Většinu těchto atrakcí najdete na jižním pobřeží ostrova. Po přepočtu na koruny každá tahle sranda stojí několik stovek (spíš sedm než dvě).

Nuda pláže a koupání na nepovolených místech jsou tu zakázané coby trestný čin. Pro děti je ideální pláž u Faliraki. Na západním pobřeží fouká silnější vítr, jsou tu větší vlny a hůř se plave. Na opuštěnějších místech se dá dobře potápět. Uvidíte pestrobarevné rybky, raky a běžnou mořskou faunu i flóru. Pokud byste objevili nějakou archeologickou památku, nesmíte s ní hýbat a měli byste to hlásit (čirá teorie). Rybaření je na Rhodosu téměř neomezené. Harpunovat můžete nejblíže 90 metrů od pláže. Pro lepší rybaření zkuste pobřeží u Lindos, Kamiros, Kallithea a Genaldi.

Golf na Rhodosu není optimální. Na celém ostrově je jen jedno golfové hřiště s 18 jamkami. Je asi 22 km jižně od Rhodu v Afandou. Poblíž vojenského letiště je závodní dráha motokár. V Rhodu jsou městské tenisové kurty vedle plážového klubu Elli. Také jsou u mnoha dalších hotelů. Pokud chcete zarezervuje vám ho recepční z vašeho hotelu. Tenisovou raketu vám půjčí na místě. Běhat můžete po pláži, nebo dokonce v antickém stadionu nad Rhodem na kopci Monte Smith. Pro pěší turistiku se nejvíce hodí Mount Attavios u Embonas. Horské stezky jsou špatně značené, ptejte se vesničanů, nebo si sežeňte průvodce. Pokud byste tu chtěli nocovat, určitě najdete nějaký privat. Fotbal na Rhodosu hrají dva týmy z národní ligy. Jsou tu tři fotbalové kluby. Zápasy probíhají za branou sv. Jana v Novém městě skoro každou neděli.

Folklorní hudba a tanec

Řekové milují hudbu a tanec. Jejich hudba je typická strunným nástrojem bouzouki (dříve lyrou) a klarinetem (dříve panovou flétnou). Setkáte se s ní jak v živé, tak v reprodukované podobě, ale rozhodně je vždy hlasitá. Kořeny řecké hudby sahají do 8. století př. n. l., kdy byl tanec a hudba důležitou součástí náboženských rituálů. Z byzantských žalozpěvů převzala hudba jemnost a od Turků orientální ráz. Do povědomí Evropana se řecká hudba dostala z filmového plátna třeba ve filmu Řek Zorba. Řecké písně jsou o lásce, přírodě a svobodě.

Muži tančili dříve v tavernách, ženy na vesnických náměstíčkách. Vidíte-li Řeka, jak  najednou začne tančit, hledíte na ztělesněnou národní hrdost. Zeybakiko je tanec pocházející původně z Malé Asie a má blízko k meditaci. Muž se kolébá s napůl zavřenýma očima, občas udělá pár kroků. Pak najednou vysoko vyskočí a změní se rytmus. Přejde do tance khassapikos. Muži v kruhu se drží za ramena a do rytmu ukračují a poklesávají v kolenou. Řeckých tanců je mnoho (nejznámější je sirtaki) a jsou různě temperamentní. Při některých se rozbíjejí talíře a pijí panáky. V rhodském starém městě mívají vystoupaní tanečníci a tanečnice z centra tradičního tance.

Řecké svátky a slavnosti

Komentáře k této stránce - co dělat na Rhodosu na diskusním webu najih.cz

Základní údaje - Ubytování - Dovolená na Rhodosu - Jídlo a pití - Historie Rhodosu - Cestování a doprava - Město Rhodos - Západní pobřeží - Východní pobřeží - Lindos - Fotky - Odkazy - Kontakt