Město Rhodos v severní špičce ostrova Rhodos je trochu větší město, hodně navštěvované turisty, ale je krásné.
Staré Město je obklopené mohutnými středověkými hradbami. Je to jedno z nejdůležitějších historických míst na světě. Vybudovali jej rytíři svatého Jana (Johanité, dříve Templáři, později Maltézští rytíři).
Budete-li chtít do Rhodosu jet autem, počítejte s tím, že do Starého města se nedostanete vůbec. S trochou štěstí ale zaparkujete někde u přístavu na placeném parkovišti. Na Novém městě není kromě přístavů Mandraki a Emborio nic k vidění. Přesně mezi nimi za hradbami leží centrum obou měst, náměstí Rimini. Tady najdete turistické centrum, kde vám mimo jiné poskytnou platné jízdní řády. Také tu jsou veřejné toalety, konečná autobusů, úschovna zavazadel, nová tržnice a vchod do městských zahrad.
Uličky Starého města jsou spletité, takže plánek se vám bude hodit. I přes davy turistů se můžete dostat do zákoutí, kde je klid a jen místní vysedávají na zápraží domů, kde prodávají vybledlé pohledy, které si už dlouho nikdo nekoupil. Staré město to je rozděleno na Rytířskou čtvrť se středověkými stavbami a Tureckou čtvrť s bazary, mešitami a židovskou enklávou. Po celém historickém jádru najdete dělové koule jako dekoraci i nechané jen tak.
Hradby se vyvíjely po staletí podle modernizace zbraní. Jejich šíře dosahuje až 12 m a schválně jsou nepravidelně pokrouceny, aby odváděly dělovou kanonádu. Mezi mohutnými vnějšími a vnitřními hradbami je širokánský příkop, ve kterém nikdy nebyla voda. Dnes tu na zavlažované části rostou palmy, ibišky a růžové keře. Příkopem se můžete projít. Pokud byste však zatoužili obejít v něm celé město, zabralo by vám to mnoho hodin. Jelikož jsme to nevěděli a jsme duše zvídavé, vydali jsme se na tuto pouť. Díky tomu jsme objevili, že široké hradby jsou provrtány chodbami, kde dosud probíhají archeologické práce. Když jsme se už dlouho plahočili vyprahlým příkopem mezi dvěma vysokými hradbami, narazili jsme na bránu vedoucí do starého města. Byla ale o úroveň nad námi. S námahou jsme v sandálkách vyšplhali na kamenitý pilíř a přes něj za hradby. Rhodos byl dobyt! Jen kolemjdoucí to nějak nechápali.
Na náměstí Symi můžete vidět pozůstatky antického Afroditina chrámu ze 3. století p. n. l. Na náměstí Argirokastrou s mramorovou fontánou, která byla nalezena na jihu ostrova a sloužila jako byzantská křtitelnice. Kousek odtud je zbrojnice za 14. století, která byla první rytířskou nemocnicí. Teď je tu sídlo archeologů a dekorativního umění, kde si můžete koupit krajku, keramiku nebo dřevořezbu. Kostel Panagia tou Kastrou (Madona z pevnosti) sloužil rytířům jako katedrála. Za Turecké nadvlády byl přestavěn na mešitu a byli tu popravováni křesťané. Dnes je zde Byzantské muzeum. Nemůžete minout velkou Rytířskou nemocnici, která byla Italy restaurována na Archeologické muzeum. Uvidíte tu mimo jiné sarkofág velmistra Comeilliana a také sochu Afrodíté v životní velikosti ze 3. století p. n. l. Projděte se Rytířskou ulicí, která byla zrestaurována do původní středověké podoby.
Palác Velmistrů je na první pohled impozantní. Před válkou byl přebudován jako letní sídlo pro Mussoliniho a uvnitř získal moderní podobu. Řekové by však nejraději část, která dřív sloužila jako vězení strhli a odhalili zbytek antického chrámu, který jak věří, je pod hradem ukryt. Po masivním schodišti se dostanete to obrovských prázdných pokojů přístupných pro návštěvníky. Na nádvoří stojí italská bronzová vlčice - matka Romula a Rema, která původně chránila přístup do přístavu Mandraki.
V Turecké části většina mešit chátrá. Možná se tak Řekové za všechen útlak. Trochu jako továrna vypadá Suleymanova mešita s cihlově červenou střechou. U ní se tyčí věž s hodinami, které za turecké nadvlády oznamovaly večer Řekům, že musejí opustit Staré město. Stojí na vrcholku Sokratovy ulice a naproti je Turecká knihovna se dvěma vzácnými rukopisy Koránu. Další mešita byla opravena, aby sloužila jako městské lázně. Vstupné je nízké, je tu čisto a voňavo. Spodní konec Sokratovy ulice ústí na Hippokratovo náměstí s krásnou fontánou Sintrivani. Další zachovanou mešitou je mešita paši Ibrahima. Za pozornost také stojí goticko renesanční palác Episcopal.
Korfu v Řecku Zelený řecký ostrov poblíž albánského pobřeží má hezké pláže a osobitý styl.
Skiathos Jeden z málo známých rekreačních ostrovů souostroví Sporady, na který jezdí hlavně Řekové.
Přístav Mandráki získal jméno podle svého tvaru - schoulená ovce. Je chráněn bronzovými sochami jelena a laně. Jelen je patronem ostrova. V byzantských dobách sem byl přivezen, aby chránil obyvatele před hady, kteří nesnášejí jeho zápach. Časem ale jelen vyhynul a už se jej nepodařilo do přírody Rhodosu navrátit. Na témže místě v přístavu dřív stávala italská vlčice. A podle legend, které zřejmě nejsou pravdivé, tu kdysi stával rozkročený Rhodský kolos. Tři větrné mlýny jsou ze středověku a zásobovali lodě. Pevnost sv. Nikolase nyní slouží jako maják s kaplí. Platí se do ní poměrně vysoké vstupné.
Když se svezete autobusem č. 5, nebo vydáte pěší asi hodinovou túrou na pahorek Monte Smith nad městem, naskytne se vám výhled na turecké pobřeží (někde tam je Marmaris) a ostrovy Tilos a Symi. Na vrcholu kopce jsou zbytky krásného dórského Apollónova chrámu. Prý byl zničen pří stejném zemětřesení jako Kolos. Archeologové zrekonstruovali tři náhodně vybrané sloupy. Pod chrámem je amfiteátr, z něhož jen první tři mramorové řady jsou původní. Vedle je dodnes využívaný antický stadion.
Komentáře k této stránce - město Rhodos na diskusním webu najih.cz
Základní údaje - Ubytování - Dovolená na Rhodosu - Jídlo a pití - Historie Rhodosu - Cestování a doprava - Město Rhodos - Západní pobřeží - Východní pobřeží - Lindos - Fotky - Odkazy - Kontakt