Základní údaje o ostrově Rhodos

Přestože je Rhodos velmi turisticky oblíbený, je tu levněji než jinde v Řecku, třeba na Krétě. Nízké ceny na Rhodosu jsou dány tím, že se tu turistický ruch začal rozvíjet později, za to s větší intenzitou a velmi nekoordinovaně. Dochází tedy ke značnému rozvoji konkurence především v ubytování. Proto jsou zájezdy na Rhodos často dost laciné.

Rhodos je jeden z nejvíce turisticky navštěvovaných ostrovů v Řecku. Je administrativním centrem Dodekánských ostrovů.  Dodekanéské ostrovy jsou ty úplně na východě u tureckého pobřeží. Cesta do Athén trvá trajektem 14 hodin. Při dobré viditelnosti dohlédnete z hlavního města Rhodu na pobřeží Turecka - je to pouhých 20 km. Oproti ostatním řeckým ostrovům je Rhodos docela velký, téměř 1400 km2. Ze všech Dodekanských ostrovů je Rhodos také nejlidnatější, kolem 70 tisíc obyvatel.

Na Rhodu je mezinárodní letiště. Mnoho zámožnějších turistů má tento ostrov pouze jako ubytování a dělají jednodenní výlety na ostatní ostrovy.

Název Rhodos pochází od slova ródos - růže, ale ve znaku má květinu spíše podobnou ibišku. Možná mezi nimi ostrované nevidí rozdíl. Varianta názvu: Rodos, Rodes, řecky Ρόδος, anglicky Rhodes.

Ráz ostrova

Na západním pobřeží nestojí skoro žádné hotely, protože pláže jsou tu jen velmi malé. V některých vesnicích si dokonce můžete na dovolenou pronajmout staré vesnické domky. Vesnice se totiž vylidňují, protože mladí lidé odcházejí do měst. Když si projedete zbytek ostrova, zjistíte, že je spíš zemědělskou krajinou. Pěstují se tu zejména olivy, ale také ovoce a zelenina pro vlastní spotřebu. Vína mají nadbytek. Rybářství je tu výnosné, ale nestihne pokrýt spotřebu turistů během sezóny. Na tom vydělávají menší ostrovy Tilos a Chalki, které ryby na Rhodos dovážejí. Jako všude ve východním středomoří roste v jinak holých kopcích trnité křoví.

Chios v Řecku Od roku 2004 na ostrově Chios mohou přistávat velká letadla, takže turistický ruch je ještě mladý.

Ostrov Rhodos Velký řecký ostrov už hodně na východě je rozmanitý. Hlavní město Rhodos stojí za vidění.

Obyvatelé Rhodosu

Jako všichni Řekové i Rhodosané milují svou rodinu, přírodu, tanec, hudbu a dobré jídlo a pití. Staré babči sedí na zapraží, černé šátky na hlavě, a trpělivě vyšívají, zatímco muži různého věku donekonečna ochutnávají a kontrolují víno a rakii.  Ostrované jsou hluční, přátelští a většinou dobře naladění. Pokud se rozčílí, křičí a prudce gestikulují. Okamžitě se kolem vytvoří dav, který se k hádce okamžitě připojí. Po chvilce jsou všichni už zase přátelé.

Komentáře k této stránce - údaje o Rhodosu na diskusním webu najih.cz

Základní údaje - Ubytování - Dovolená na Rhodosu - Jídlo a pití - Historie Rhodosu - Cestování a doprava - Město Rhodos - Západní pobřeží - Východní pobřeží - Lindos - Fotky - Odkazy - Kontakt