Lindos

Lindos je malebné městečko se zbytky starého řeckého města na východním pobřeží Rhodosu. V sezoně bývá nacpané lidmi, ale mimo sezonu tu jsou jen místní, kterých je pouhých několik stovek a jsou to velmi přátelští lidé. Je to nejvýchodnější místo ostrova. Jde o historický přístav antického města, plný věží a akropolí.

Už z dálky uvidíte dominantu města hrad a akropoli tyčící se nad mořem. K akropoli se dostanete pěšky značenou strmou cestou vedoucí z centra Lindosu. Můžete si také najmout drobného osla vedeného poháněčem, který vás na vrchol kopce vyveze. Stáje najdete u hlavní třídy. Ale pěšky to zvládnete taky. Jen potřebujete dobré boty, výdrž a trochu odvahy a opatrnosti, protože cesta je nezpevněná a nemá zábradlí.

Korfu v Řecku Zelený řecký ostrov poblíž albánského pobřeží má hezké pláže a osobitý styl.

Skiathos Jeden z málo známých rekreačních ostrovů souostroví Sporady, na který jezdí hlavně Řekové.

U začátku schodiště si prohlédněte reliéf řecké trojveslice z 2. století p. n. l. Také je tu bronzová socha kněze kultu boha Poseidona jako poděkování za ochranu obyvatel Lindosu. Z doby byzantské a přestavěn johanity je Velitelův palác. Ze 13. století pocházejí ruiny kostela. Dominantou je sloupořadí dórských sloupů z r. 208 p. n. l. , které je dlouhé 87 metrů a bylo původně tvořeno 42 sloupy. Když vystoupáte na mohutné schodiště, naskytne se vám krásný pohled na celý chrám Athény Lindské. Skála, na které malý chrám stojí, byla zasvěcena bohyni fauny, flóry a plodnosti ještě před tím, než sem dorazili Řekové. Chrám měl chránit sochu bohyně ze zlata, slonoviny a mramoru, které věřící přinášeli jako dary ovoce, nápoje a sladkosti. Narozdíl od jiných chrámů Athény se tu nezapaloval posvátný oheň a neobětovával býk.

Město je tvořeno úzkými uličkami a šlechtickými domy ze 17. století ze žlutého pískovce. Na jižním konci vesnice je ve skále starověký amfiteátr se zdobenými uličkami mezi sedadly. Byzantský kostel z 15. století má hezčí interiér než exteriér. Na podlaze jsou pěkné modré mozaiky.

Dovolená Lindos je moje srovnávací stránka zájezdů.

Komentáře k této stránce - Lindos na diskusním webu najih.cz

Základní údaje - Ubytování - Dovolená na Rhodosu - Jídlo a pití - Historie Rhodosu - Cestování a doprava - Město Rhodos - Západní pobřeží - Východní pobřeží - Lindos - Fotky - Odkazy - Kontakt